Forbes Life

Monday, December 21, 2015

Jsme skromní kluci z Moravy, co v Praze vyrábí věci z papíru. Ale tu skromnost nám lidi čím dál tím míň věří. Není divu, když už o nás psal iForbesLife .


We are humble guys from Moravia making paper stuff in Prague. But the "humble" part is questioned by many recently... No wonder when even Forbes Life is writing about us.

Posted by: Deaf Messanger

Sold out

Sunday, December 13, 2015

Máme prázdné sklady. V online krámu nám zůstalo posledních 12 diářů na rok 2016. Pokud chcete objednat, tak co nejdříve. Tady je seznam kamenných obchodů, ve kterých jsou diáře stále k dostání. Parazit Fashion Store (Karlova 25), Tribo (Lidicka 8), Dox, Palac knih Luxor (Vaclavske namesti), Artel (Celetna).

We are out of diaries 2016. There are only 12 left so if you wanna order do that asap.

Thank you: Deafmessanger team

 

 

Posted by: Deaf Messanger

Delivery times

Wednesday, December 02, 2015

Dear customers,

especially when you are from outside of Europe, please note that the delivery can take up to 3 weeks, so your order won`t be there till christmas. For European customers outside of Czech Republic, please order until 5th of December to get it bedore 24th. Still we can`t guarantee cause the post office is really busy these days, but we give our best (and for sure they do too).

Posted by: Deaf Messanger

Diary 2016

Thursday, October 08, 2015

The brand new diaries 2016 are finished, looking forward to meet you.

Days, months, and lines are offset printed in graphic design from Martin Hula Carton Clan. We paid a lot of attention, so that you would get the same feeling that you find in our classic handmade notebooks. The pocket planners are A6 format and the cover is hand-sprayed in our well known "Deafmessanger" style. We added 7 new designs that are screenprinted and than finished with spray paint and stencils. Inside you will find an embedded paper pocket for treasures, cut from old magazines and maps. Randomly inserted are old magazines pages, old photos, old newspapers and old film stripes we got from the flea market. At the end of the diary there are some plain pages for your sketches and notes. Of course there is a pencil in an elastic pencil holder. Feel free to exchange it with the pen/pencil of your choice. 
And YES – our planners for 2016 are made from recycled paper!

You can order HERE.

***

Diáře na rok 2016 jsou venku.

I letos jsou dny, měsíce, řádky, fotky, obrázky tištěny ofsetem v grafické úpravě Martina Hůly z Carton Clan.  Dali jsme si hodně záležet, abyste z nich měli stejný pocit, jak z našich klasických ručně dělaných deníků - jsou kompletně z krásného recyklovaného papíru. Diáře mají formát A6 a na obálce ručně stříkané designy naším "Deafmessanger" stylem. Nově máme v nabídce 7 nových designů, které jsou natištěny sítotiskem a dokončeny sprejem a šablonou. Na vnitřní straně obálky najdete kapsu na vaše poklady - vysekanou ze starých časopisů. Uvnitř diářů jsou náhodně vložené staré časopisy, fotky, noviny a další kouzelné věci jako třeba několik políček z filmu do promítačky. Již samozřejmostí je tužka, která je k deskám přichycena gumičkou. Můžete ji tedy nahradit propiskou. Na konci je 20 nepotištěných listů na poznámky, nákresy či nalepení fotek!

Objednat můžete ZDE.

 

Posted by: Deaf Messanger