Outsider tattoo convention

Saturday, August 07, 2010

Lidé se mě často ptají, jestli jsem tatér a já jim vždycky odpovídám, že nejsem. Pak se ptali jestě víc, když viděli fotky Outsider Tattoo Convention, která se odehrála v Tribu na Lidický. Tam sem na chvíli tater byl. A mohl jím být skoro každý. Podmínkou účasti bylo být úplný amatér a netetovat strojkem.
Já si vybral tradiční japonskou techniku  (tetovací jehla je upevněna v dlouhé dřevěné tyčce) a Tereze jsem vytetoval hlavu jedné paní na krk. Ti co to viděli říkali, že jsem prý brutální. Prej to vypadá, že tu holku chci zabít, ale nebyla to pravda. Přežila to a i to tetování nakonec vypadalo dobře.

Takže příští rok zase v Tribu na druhém ročníku O.T.C. :-)

People sometimes think that im a tattoo artist. No im not. And even more people thought i am when they saw some of the pictures from Outsider tattoo convention. Yes there i was tattoo artist and i tattooed this girls neck, but im not profesional and never will be. Its just that sometime i take the tattoo machine and tattoo some of my friends - most of them  tattoo me as well so the damege that i do on them is pay back on my own skin.

Anyway the Outsider tattoo convention was hell of fun. If you wanted to be the one who made tattoos there the rule was: you dont use Tattoo Machine - but you do it oldschool way. I used stick as they use in Japan. I loved to work with it. You really feel it. Its not like "dump" tattoo machine. Its more like drawing - stabing :-) using this technique. I was the only one who picked this technique though. People told me i am brutal when they saw me working. But it wasnt brutal. It was just how they do it in Japan and its so different from what you can see in 99 percent of tattoo studios.

Some pics from the convention:

me tattooing Tereza

The winner of the OutsiderTattooConvention Bourek. His stuff is rad.

---

If you wont find anyone you would give a tattoo to you can always tattoo yourself

Old crumpy and tough guy Ivan tattooing  a running blok of Tofu :-)

Stepan tattooing i dont know who and what...

Pictures by Radeq Brousil HERE

 

 

PICTURES BY BETH ORTEN

PICTURES BY BETH ORTEN

Odborna porota :-D

Marfyas při práci

Soustředění badgera

 

 

Posted by: Deaf Messanger