Tibetan Box

Wednesday, September 16, 2009

 

Na podzim roku 2008 jsem se vypravil na dva měsíce na sever Indie. Jeden měsíc jsem strávil ve městě McLeod Ganj v Himalájích. Tibeťané považují sousedící město Dharamsala za město, ve kterém sídlí jejich vláda.
Od roku 1959 muselo přes 100 000 Tibeťanů opustit vlastní zemi a najít si nový domov v Indii, Nepálu a dalších zemích. Velká tibetská komunita je právě ve městě Dharamsala a McLeod Ganj.
Nejdříve jsem ve městě chtěl pobýt pouze několik dnů, ale oslovilo mě natolik, že jsem tam zůstal pět týdnů.
V jednom obchůdku jsem objevil pěkné ručně vyráběné deníky a zeptal se prodavače, kde jsou vyráběny.
Řekl mi, že manufaktura, kde je vyrábějí, je jen několik bloků od jeho obchodu, a tak jsem se tam hned vypravil. Dílna je projektem Tibetian Welfare Office (TWO), které sídlí v přilehlé budově.
Našel jsem manažera workshopu a zeptal se, jestli bych se uvnitř mohl porozhlédnout. Vzal mě tedy na malou exkurzi dílnami. Je v nich zaměstnáno na 40 lidí. Poté, co jsem viděl pracovní podmínky a mluvil s několika lidmi, kteří zde pracují, jsem se rozhodl objednat si 100 na zakázku vyrobených diářů a krabiček, ve kterých budou diáře uloženy. Zašel jsem do antikvariátu a nakoupil tam staré knížky, které jsem chtěl použít pro vytvoření interiéru diáře. Manažer Yong Dong mi navíc daroval několik knížek napsaných v tibetštině. Tohle bylo v listopadu minulého roku. O dva měsíce později jsem ve schránce objevil oznámeni o uložení zásilky a druhý den si vyzvednul dva dlouho očekávané balíky.

Takhle vypadá produkt mé spolupráce s Tibetan Welfare Office.
Papír v diářích je vytvořen recyklací papíru pocházejícího právě z oblasti Dharamsala ve státě Himachal Pradesh.
Pro více informací o činnosti TWO navštivte jejich stránky: www. twodhasa.org

 

In  the fall of 2008 I traveled to India for two months. I spent 5 weeks in a town called McLeod Ganj near city of  Dharamsala in the northern Indian state of Himachal Pradesh. The Tibetan people, both inside and outside Tibet, consider their Government in Exile based in Dharamsala to be the sole legitimate government of Tibet .
Since 1959 over 100000 Tibetans had to flee their own county and seek refuge in India, Nepal, Bhutan and in rest of the world. There is a huge tibetan community in Mc Leod Ganj and Dharamsala. I planned to stay there only few days and than leave for other places in northern India, but there was such a good energy there, that i decided to stay much longer and to get to know the place and the people and their culture better.

In a small store in the centre of town, I found some beautiful handmade diaries, so I asked the man working there, where they were made . He said its in the very same town and gave me the directions. The recycled paper plant turned out to be run by Tibetan Welfare Office (TWO) which is in the same building. I went inside and asked the manager if I could see the mill. He invited me in and walked me through their workshop, where they employ over 40 people. After seeing these working conditions, and speaking to the workers I decided to order 100 books and boxes from them. I went to a secondhand bookshop to buy some old books I wanted to fill the diaries with, and brought them back to the mill and explained to them how they should place them inside.
2 months later, 2 huge packages were waiting for me in Prague post office. It took me another 4 months to start working on them, and this is the result of the collaboration between TWO and myself. TWO is responsible for a large proportion of recycling in the area around city of Dharamsala.

Please visit the website of TWO or more information: www.twodhasa.org


On the roof of my guest house in Himalayas - choosing the right pictures for the interior of the diaries.

 

 

All the pictures from the TWO workshop by: Greg Laychak
Thanks alot Greg!!! I love these pictures and hope u  know i appreciate your help so much!

www.greglaychak.com

 

******************************************************************

"Negotiating" :-) with mr. Yong Dong - the manager of the workhop.


Finally. Long-awaited  packages from India.


Posted by: Deaf Messanger