Battlestar Galactica

Monday, August 31, 2009

Tak jo. Konecne jsem si udelal radost a vyrobil si diář s tématikou Hvězdné Galacticy. Pro nezasvecené Hvězdná Galactica (Battlestar Galactica) je název několika sci-fi filmů a televizních seriálů. První díl prvního ze seriálů byl vysílán v roce 1978. Poslední ze seriálů vysílá dodnes. Všechny filmy i seriály sledují příběh vesmírné lodi Battlestar Galactica. Já vím, že to samo o sobě není důvodem k vyrobení diářů s tématikou BSG, ale dejme tomu, že mě tenhle seriál baví. Dejme tomu, že jsem tímto seriálem posedlý a že se nemůžu smířit s tím, že mě čeká posledních pár dílů a je konec. Dejme tomu, že tohle je můj způsob, jak se s tímto seriálem rozloučit. Každopádně BSG vládne a kdo ji do teď neviděl, tak by si ji měl pořídit na DVD a dokoukat až dokonce. To, ale znamená, že budete v každý možný chvilce vkládat DVD do laptopu a budete rušit srazy s nejlepším kamarádem s výmluvou, že ještě musíte něco dodělat, ale pravda bude taková, že si jen chcete dát další epizodu. Alespoň takhle to fungovalo u mě, ale možná jsem jen odstšující případ a vy pěti sezónám BSG takhle nepropadnete :-).

"i think u shouldnt watch that tv show Kucin - u r becoming obsessed with it". Thats what my friend wrote me when i told her im cutting stencil of Boomer (cylon character from Battlestar Galactica). Well i think she may be right. Im little obsessed with BSG. Its hard to admit it, but i am :-). For those who dont know what Battlestar Galactica is:
Battlestar Galactica is a franchise of science fiction television series and films.  The franchise started with a 1978 Tv show created by Glen A. Larson, followed by a sequel Tv series, a line of book adaptations, original novels, comic books and video games. A reimagined miniseries developed byRonald D. Moore and David Elck  aired in 2003, continuing with are regular tv series  aired from 2004 to 2009 and a prequel series  to be aired in 2010.

All of the Battlestar Galactica productions share the same premise: In a distant part of the universe, a civilization of humans lives on a series of planets known as the Twelve Colonies . In the past, the Colonies have been at war with a cybernetic race known as the Cylons . With the help of a human named Baltar, the Cylons launch a sudden ambush  on the Colonies, laying waste to the planets and devastating their populations. The human survivors flee into space aboard any spacecraft they can reach. Of all the Colonial Fleet, the Battlestar Galactica  appears to be the only military capital ship that survived the attack. Under the leadership of famed military leader Commander Adama , the Battlestar Galactica and its crew take up the task of leading the small fugitive fleet of survivors into space in search of a fabled refuge known as Earth (source Wikipedia).

Making BSG diaries may sound obsessive. It may even sound crazy, but i dont care. There are only few episodes left and endless nights of watching BSG on my laptop are gone. Lets say it helps me to deal with this fact :-). And if you haveng watch it yet. Do it and be prepared for these endless nights!


My favorite Cylon  Character Boomer (Athena, Sharon)

Cylon Raider

 

All this has happened before

and it will happen again

All corners of the diary cut into specific shape used on the books, pictures, newspapers etc. in Battlestar Galactica show.

 

Posted by: Deaf Messanger