Shopper bag with Deaf Messanger design

Tuesday, August 13, 2013

We proudly present a new product in the line: the Deafmessanger cotton bag.

For some time now we have been making bags as merchandise for Franz Kafka Museum and Mucha Museum in Prague. People kept on asking for bags with our original Deafmessanger designs, so finally we managed and made a first edition.

Of course we bought the bags from a company that would fit to our politics: the Earth Positive shopper bags are made under fair conditions from organic cotton with minimum harm to the environment.

Keeping the Deafmessanger style, each bag is hand printed and finished with a unique stencil, so each bag is original and you won’t find an exact copy anywhere.

You can buy the first edition of bags in our online store and in some of the shops that carry Deafmessanger products. If you order 3 or more notebooks from our online shop you get one of these bags for free!

We hope you will enjoy carrying this bag on your shoulder.

*

S hrdostí Vám představujeme nový produkt - nákupní tašku Deafmessanger.

Již nějaký čas jsme dělali tašky pro Muzeum Franze Kafky a Muchovo muzeum v Praze. Lidé se velmi často ptali na plátěnky s našimi (Deafmessanger) designy. Nakonec jsme se tedy rozhodli poslat na světlo světa první vlaštovku.

Samozřejmě jsme použili tašky od společnosti, která by zapadala do naší politiky: Earth Positive. Tašky jsou vyrobeny za „férových“ podmínek, z organické bavlny, s minimálním poškozením životního prostředí.

I u tohoto výrobku se stále držíme našeho Deafmessanger stylu. Každá taška je, z jedné strany, potištěna handmade sítotiskem a na straně druhé dokončena unikátní šablonou. Každý kus je tedy originál a nenajdete přesnou kopii.

Tašky si můžete koupit v našem internetovém obchodě a v některých obchodech. Při objednání 3 a více notebooků v našem internetovém obchodě, dostanete jednu zcela ZDARMA!

Doufáme, že je budete nosit s radostí.

Posted by: Deaf Messanger