TIBETAN notebooks and sketchbooks

Thursday, October 25, 2012

Here you can choose your TIBETAN NOTEBOOK or SKETCHBOOK

Do města McLeod Ganj jsem se dostal při své první návštěvě Indie před 4 lety. McLeod Ganj leží ve státě Himachal Pradesch a je exilovým městem tibetského lidu v čele s jejich duchovním vůdcem Dalajlamou.

Ćistou náhodou jsem tam objevil manufakturu na výrobu ručního papíru zaštítěnou Tibetan Welfare office. Byl jsem nadšený z výrobků, který v dílně vyrábí. Hlavně z krásných, šitých notesů k jejichž výrobě používají právě ruční papír. Několikrát jsem jejich workshop navštívil a slovo dalo slovo a já si od nich nechal vyrobit produkt, který jsem nazval Tibetská krabička. Jednalo se o malý čtvercový deník, který byl uložený v malé papírové krabičce.

V květnu tohoto roku jsem McLeod Ganj navštívil podruhé - tentokrát i s Vitakrem. Den po příjezdu jsme se vydali do tibetské manufaktury, ve které stále panovala ona příjemná atmosféra jako při mé první návštěvě tohoto místa.. Narozdíl od mé první cesty jsme se vybavili a v batohu sebou přivezli spoustu materiálu pro výrobu nové série tibetských notesů.

Upustili jsme od krabiček a nechali si vyrobit malé deníky velikosti A6 a skicáky velikosti A4. Jednotlivé listy skicáku jsou u hřbetu perforované takže si své dílko můžete bez obtíží vytrhnout a podle libosti s ním naložit (dejte ho do rámu nebo ho hoďte do krbu).

Samozřejme jsme chtěli zachovat tvář produktů Deafmessanger, kterou již 6 let razíme.  Proto mezi listy deníků a skicáků očekávejte překvapení v podobě starých časopisů, stránek knih či denního tisku, razítek a kapsy na konci. Obálky jsou již tradičně ozdobeny šablonou.

It was 4 years ago when I first went to McLeod Ganj  while traveling through India. McLeod Ganj is an exile town for Tibetans that had to flee their own land over 50 years ago. I accidently found a paper workshop run by the Tibetan Welfare office and was stoked on the beautiful paper they make by recycling old paper in the Dharamsala region. They also make wonderfully bound notebooks. I visited their workshop a couple of times and asked if they could make some for me. Back then they made 100 paper boxes with the notebook inside and they just looked fantastic.

In May of this year I came back to McLeod Ganj,  this time with my friend and colleague Vitakr. Shortly after our arrival we went to visit the workshop, where  we were welcomed by the same chill unstressed atmosphere that I remember so well from my first visit. We brought some material for the interior of the notebooks in our backpacks. We explained to their manager how we wanted the new ones to look and in few days they made samples of little notebooks and sketchbooks. We received parcels from McLeod Gajn couple of weeks ago and started to work on them immediately. They look nice just the way we got them, but we decorated them with stencils and stamps as we do with our other Deafmessanger products. So what can you expect to find inside? Old newspapers, magazines, photos, stamps...

*The notebooks are A6 size and contain a bookmark and pocket.

*The sketchbook size  is A4, and all the sheets are perforated by the binding so you can easily tear off the paper to put your sketches into a frame or throw it in the fireplace...

Posted by: Deaf Messanger