Trip to Berlin

Saturday, January 07, 2012

V úterý jsem si přivstal, abych se pustil do práce na třech zásilkám, které máme, co nejdříve vyexpedovat. Ani jsem si nestihl uvařit kávu a mám na uchu Marfyho, který mě láká na výlet do Berlína. Odjezd !OKAMŽiTÉ! Nejdřív říkám NE a pak, že jo a že teda jedu a jsem tak strašně rád, že jsem opravdu jel. Tohle byl výlet roku. Minimálně tohohle mladého. Bránice mě bolí ještě dodnes. Chtěl jsem si číst klnížku, ale nedalo se soustředit, protože dodávka byla přeplněna vtipy a příhodami, které prostě nešlo ignorovat. S touhle partou chci vyrazit na výlet, co nejdřív. Třeba teď a to je jedna ráno. V Berlíně jsme jedli fallafely, veganské "kapkejky" a pili výbornou kávu v kavárně, kde se necejtíte jako blbec, že do ní chcete Soyové mléko. V Kreuzbergu a Freidrichshainu jsem navštívil dva obchody, které prodávají naše vecy - Modern Graphics a Big Brobot. Bylo hezké pozdravit se s lidmi, se kterými už léta spolupracuji a jejichž krámů si navíc hodně vážím. Tak jo chci další výlet a chci ho hned.

On Tuesday I woke up quite early to work on 3 parcels we are supposed to ship away. Before i made my coffee my phone started to ring and there is my friend Marfy asking me if I wanna go with him and 7 other people to Berlin to get a good cupcake, fallafel...and some other good food that city offer. + there was a promise of a guestlist for a hardcore show that was happening there that night. Fist I told him I cant go having way too many things to work on, but than I just changed mind thinking I havent been in Berlin for almost a year and went with them. The trip was awesome. One of the funniest thing I went through in a long time. I couldnt stop laughing coz there were 8 people telling jokes and doing stuff that just cant leave you sitting calmly in the seat reading your book. Thanks guys for taking me with you - I hope the next time is happening soon.

I also passed by in two shops that sell our products - Big Brobot in Freidrichshain and Modern Graphics in Kreuzberg. Was nice to see people that support our work for many years and run two shops I respect so much.

Mikita and Ondra in Ohlàlà Tartes-shop

Clarissa runs vegan restaurant Ohlàlà Tartes-shop in Freidrichshain and she makes great cupcakes

On the way to Kreuzberg


I think these are the two main factors of the ache of my facial muscles. These guys just make you laugh!


Ghetto

 

Posted by: Deaf Messanger