Stamp

Sunday, January 18, 2009

Brought my logo to this artisan in Phnom Phen/Cambodia and ask him to make stone stamp for me. I was afraid it can be too difficult for him to make it, but he said without hesitation that he can. Before he started to work on it he ordered a beer for both of us so we enjoyed drinking it in that really hot and humid weather and than he sat down and started to create my stamp. I couldnt believe how precise and fast he was. Maybe that was that beer that helped him, but what if he drinks a beer with every customer??? Than i would think he is not from China (he was not Khmer), but from Czech Republic or Bavoria.

V Phnom Phen v Kambodži jsem objevil tohohle chlapíka. Na ulici vyráběl razítka z kamene. Můžete si přinést vlastní motiv a on vám ho do kamene vyryje. Přinesl jsem mu své logo a chtěl jsem mu řict, aby ho trosku zjednodušil(obuval jsem se totiž, že to nemůže na tak malou plochu vyrýt), ale on se na logo podíval a řekl: "Za hodinu je to hotový:" Potom nám oběma objednal pivo a pustil se do práce. Nevěřil jsem vlastním očím, jak rychle a precizně pracuje. Možná to bylo právě tím pivem, které mu v tom pomáhá. Každopádně nevím, jestli si dává pivo s každým zákazníkem. Jestli jo, tak bych ho spíše typoval na Čecha a ne na Číňana (nebyl to Khmér):-).


Posted by: Deaf Messanger

Another custom diary

Thursday, January 01, 2009

Another custom diary
Couple of months ago I got email and this girl Alisa from S.F. asked me to make a diary for her good friend. She got  one of D.M.A. diary from a friend who just came back from Europian tour. Later we realized that i know this guy Eugene for whom i was supposed  to make a custom diary. He is Mutual friend of Alisa and my friend Thomas who worked for Eugenes band as a driver when they tour Europe last summer. I never met him in person but Thomas told me alot about him and his band so i somehow really knew him even before i got this order. The World is fuckin small....and in the way it scares me...and in the way i love it.

Další diář na zakázku
Před několika měsíci jsem dostal email od Alisi ze San Francisca. Psala, ze dostala jeden můj diář od nějakého kamaráda, který se právě vrátil z turné po Evropě. Objednala si zakázkový diář pro blízkého přítele Eugena. Později jsme zjistili, že ho znám také - sice jen zprostředkovaně, ale znám ho. Můj kamarád Tomáš pro Eugenovu kapelu pracoval jako řidič na jejich posledním evropském turné. Svět je sakra malý...a někdy mě to děsí... a někdy mě to děsně baví :-).

 

 

 

Posted by: Deaf Messanger

MESRINE : L'instinct de mort

Sunday, December 21, 2008

MESRINE : L'instinct de mort


 

In November i went to see movie by  Jean-Francois Richet: Public Enemy number one. The movie was screened on the festival of French movies and honestly i didnt hear about the movie before and in the cinema i realized im going to see the second part of the movie. i thought i wont understand it since i didnt see the first part, but i did and i loved it. Than last week i watched  the first movie and i watched it twice and for me its one of the best movies i have seen recently. Few days after i watched it  i needed to find issue for my little canvas for 20x20 (20cm x 20cm) exhibition and i decided to make stencil from the poster for the movie.

This is Vincent Cassel as Frances "Enemy Number One".

 

V listopadu jsem na Festivalu Francouzského filmu viděl film Jeana-Francoise Richeta:Veřejný nepřítel č.1 - Epilog. Byl to pro mě úplně neznámý film a vlastně jsem do poslední chvíle nevěděl,co od něj čekat. Navíc jsem nestihl promítání první části a tak jsem měl strach, že mi část druhá nebude dávat  smysl a nebude se mi proto ani líbit, ale opak byl pravdou. Byl jsem z něj upřímně uchvácený a nemohl se dočkat až uvidím první část. Před týdnem se konečně objevila v kinech a tak jsem sel šel kouknout a to hned dva dny posobě. Když jsem o několik dnů později připravoval plátýnko na výstavu 20 na 20 (20cm na 20 cm) neměl jsem problém vymyslet, co bych na něj chtěl dát - Vincent Cassel jako Veřejný nepřítel č.1.

 

Posted by: Deaf Messanger

VEGAN GOD

Monday, December 08, 2008

 

5.12. 2008 začala výstava POPO POPULAR v Gelerii HYGIENICKA STANICE ( http://www.myspace.com/HYGIENICKASTANICE  ).

Na místě jsem nainstaloval lednici s artefakty české hudební popové hudby a vyrobil několik diářů, do kterých se mi podařilo sehnat pravé podpisy Karla Goda!

Výstava potrvá do 9.1.2009


 

und....

 


 

Karel je i uvnitř

a konecne - podpis Karla Goda

Fotky z vystavy POPOPOPULAR - vice na www.myspace.com/HYGIENICKASTANICE
photos by: Telona

God Červený - pozdni sběr 1968

czech popcoupleof20thCentury

popová lednice

SAG 1 TOFU

SAG 1 TOFU - marinovaný

Fotky z Vernisáže - fotila Telona z kolektivu Hura.cz

 

Posted by: Deaf Messanger