Brand new Diary

Wednesday, February 11, 2009

I have a friend and she has been asking me to make "japanese" diary for her as she is so much into japanese culture.I finally decided to make this design and im quite satisfied with it and hope she will be as well when she gets it from me.

Jedna kamarádka mě už dlouho prosí o "japonský" diář, protože se o japonskou kulturu už dlouho zajímá. Nakonec jsem vytvořil tento design, se kterým jsem vážně spokojený a doufám, že bude i ona až ho dostane.

Ok so now this diary is really functional as you can eat your sushi with the chopsticks that you will find on the inside of the cover page and than you can replace them with the pen  or wash the chopsticks and and use them repeatedly :-).

The chopsticks detail...

Posted by: Deaf Messanger

Tattoo Convention in Berlin 2007

Sunday, February 01, 2009

I went through my old computer and found these pictures from nice weekend i spent in Berlin in the winter 2007. I dont really like Tattoo Conventions, but there were some high-lights there that made it more exciting and comfortable.

Dnes jsem se hrabal ve složkách mého starého počitače a našel jsem v něm fotky z Tattoo Convention v Berline v zimě 2007. Všeobecně akce tohoto typu nemám příliš v lásce, ale "konvence" v berlinském Friedrichshainu je opravdu na úrovni a bylo k vidění spousta zajímavé práce. Navíc  jsem tam byl s Peterem a Michalem z pražského Tribo Tattoo a tak jsem měl o zábavu postaráno.

This was my favourite studio from San Francisco doing traditional bamboo tattoo. There have to be two people present during the tattooing process - one who do stretch the skin of tattooed person and other one who actually do the tattoo. It was pleasure to watch them working.

wondering what music she was listening to.....

Tribo tattoo....two badgers in work

Came over the Modern Graphics store and found my journals displayed in the shopping window.

Our stand at the Tattoo Convention

I love this poster pasted on the apartment building in Kreuzberg

 

 

 

 

Posted by: Deaf Messanger

Japanesse writing

Sunday, February 01, 2009

I was short of the Japanesse books i regularly use for my journals so i asked my friend Robyn, who i met in Lao last spring, to send me some old books from Tokio where she lived for some time. She went to the city quater packed with "second hand" bookshops and grabed old books and magazines she tought would fit to my work. Here is what i found in the box she sent me just one day before she left for her long trip to India and Nepal.

Před nedávnem jsem zjistil, že mi pomalu začínají docházet japonské knížky, které jsem nakoupil v Bankoku a jelikož je rád používám pro své diáře, poprosil jsem kamarádku Robyn Watanabe, která v té době žila v Tokiu, aby mi nějaké staré knihy koupila a poslala poštou. Zašla do jedné tokijské čtvrti, která je plná antikvariátů  a nakoupila knížky a magazíny. Tohle jsou poklady, které mi poslala den před jejím odjezdem na dlouhou cestu po Indii a Nepálu.

It really was like  X-mass for me :-)

 

Posted by: Deaf Messanger

Postcards - this is what i started with....

Sunday, February 01, 2009

In 2005 i started to make postcards and i had been selling them in few shops here in Prague. I dont make them anymore, but i still like them alot.

V roce 2005 jsem začal vyrábět tyto pohlednice a prodával jsem je v pár pražských obchodech. Dnes už je nedělám, ale pořád mě baví.

 

Posted by: Deaf Messanger