Jsou to samozřejmě věci mezi námi

Thursday, September 24, 2009

Miluji hrabání ve starém papíře - vždycky se tam skrývá něco k přečtení či prohlídnutí. Před nedávnem jsem šel po Apolinářské ulici a na hromadě tam ležely vyhozené počmárané papíry a knížky. Nacpal jsem si do batohu to, co mě nějak zaujalo a později to doma třídil. Myslím, že tenhle kousek je skutečný skvost :-).

PS: samozřejmě to zůstane jen mezi námi.....

 

 

Posted by: Deaf Messanger

Tibetan Box

Wednesday, September 16, 2009

 

Na podzim roku 2008 jsem se vypravil na dva měsíce na sever Indie. Jeden měsíc jsem strávil ve městě McLeod Ganj v Himalájích. Tibeťané považují sousedící město Dharamsala za město, ve kterém sídlí jejich vláda.
Od roku 1959 muselo přes 100 000 Tibeťanů opustit vlastní zemi a najít si nový domov v Indii, Nepálu a dalších zemích. Velká tibetská komunita je právě ve městě Dharamsala a McLeod Ganj.
Nejdříve jsem ve městě chtěl pobýt pouze několik dnů, ale oslovilo mě natolik, že jsem tam zůstal pět týdnů.
V jednom obchůdku jsem objevil pěkné ručně vyráběné deníky a zeptal se prodavače, kde jsou vyráběny.
Řekl mi, že manufaktura, kde je vyrábějí, je jen několik bloků od jeho obchodu, a tak jsem se tam hned vypravil. Dílna je projektem Tibetian Welfare Office (TWO), které sídlí v přilehlé budově.
Našel jsem manažera workshopu a zeptal se, jestli bych se uvnitř mohl porozhlédnout. Vzal mě tedy na malou exkurzi dílnami. Je v nich zaměstnáno na 40 lidí. Poté, co jsem viděl pracovní podmínky a mluvil s několika lidmi, kteří zde pracují, jsem se rozhodl objednat si 100 na zakázku vyrobených diářů a krabiček, ve kterých budou diáře uloženy. Zašel jsem do antikvariátu a nakoupil tam staré knížky, které jsem chtěl použít pro vytvoření interiéru diáře. Manažer Yong Dong mi navíc daroval několik knížek napsaných v tibetštině. Tohle bylo v listopadu minulého roku. O dva měsíce později jsem ve schránce objevil oznámeni o uložení zásilky a druhý den si vyzvednul dva dlouho očekávané balíky.

Takhle vypadá produkt mé spolupráce s Tibetan Welfare Office.
Papír v diářích je vytvořen recyklací papíru pocházejícího právě z oblasti Dharamsala ve státě Himachal Pradesh.
Pro více informací o činnosti TWO navštivte jejich stránky: www. twodhasa.org

 

In  the fall of 2008 I traveled to India for two months. I spent 5 weeks in a town called McLeod Ganj near city of  Dharamsala in the northern Indian state of Himachal Pradesh. The Tibetan people, both inside and outside Tibet, consider their Government in Exile based in Dharamsala to be the sole legitimate government of Tibet .
Since 1959 over 100000 Tibetans had to flee their own county and seek refuge in India, Nepal, Bhutan and in rest of the world. There is a huge tibetan community in Mc Leod Ganj and Dharamsala. I planned to stay there only few days and than leave for other places in northern India, but there was such a good energy there, that i decided to stay much longer and to get to know the place and the people and their culture better.

In a small store in the centre of town, I found some beautiful handmade diaries, so I asked the man working there, where they were made . He said its in the very same town and gave me the directions. The recycled paper plant turned out to be run by Tibetan Welfare Office (TWO) which is in the same building. I went inside and asked the manager if I could see the mill. He invited me in and walked me through their workshop, where they employ over 40 people. After seeing these working conditions, and speaking to the workers I decided to order 100 books and boxes from them. I went to a secondhand bookshop to buy some old books I wanted to fill the diaries with, and brought them back to the mill and explained to them how they should place them inside.
2 months later, 2 huge packages were waiting for me in Prague post office. It took me another 4 months to start working on them, and this is the result of the collaboration between TWO and myself. TWO is responsible for a large proportion of recycling in the area around city of Dharamsala.

Please visit the website of TWO or more information: www.twodhasa.org


On the roof of my guest house in Himalayas - choosing the right pictures for the interior of the diaries.

 

 

All the pictures from the TWO workshop by: Greg Laychak
Thanks alot Greg!!! I love these pictures and hope u  know i appreciate your help so much!

www.greglaychak.com

 

******************************************************************

"Negotiating" :-) with mr. Yong Dong - the manager of the workhop.


Finally. Long-awaited  packages from India.


Posted by: Deaf Messanger

Battlestar Galactica

Monday, August 31, 2009

Tak jo. Konecne jsem si udelal radost a vyrobil si diář s tématikou Hvězdné Galacticy. Pro nezasvecené Hvězdná Galactica (Battlestar Galactica) je název několika sci-fi filmů a televizních seriálů. První díl prvního ze seriálů byl vysílán v roce 1978. Poslední ze seriálů vysílá dodnes. Všechny filmy i seriály sledují příběh vesmírné lodi Battlestar Galactica. Já vím, že to samo o sobě není důvodem k vyrobení diářů s tématikou BSG, ale dejme tomu, že mě tenhle seriál baví. Dejme tomu, že jsem tímto seriálem posedlý a že se nemůžu smířit s tím, že mě čeká posledních pár dílů a je konec. Dejme tomu, že tohle je můj způsob, jak se s tímto seriálem rozloučit. Každopádně BSG vládne a kdo ji do teď neviděl, tak by si ji měl pořídit na DVD a dokoukat až dokonce. To, ale znamená, že budete v každý možný chvilce vkládat DVD do laptopu a budete rušit srazy s nejlepším kamarádem s výmluvou, že ještě musíte něco dodělat, ale pravda bude taková, že si jen chcete dát další epizodu. Alespoň takhle to fungovalo u mě, ale možná jsem jen odstšující případ a vy pěti sezónám BSG takhle nepropadnete :-).

"i think u shouldnt watch that tv show Kucin - u r becoming obsessed with it". Thats what my friend wrote me when i told her im cutting stencil of Boomer (cylon character from Battlestar Galactica). Well i think she may be right. Im little obsessed with BSG. Its hard to admit it, but i am :-). For those who dont know what Battlestar Galactica is:
Battlestar Galactica is a franchise of science fiction television series and films.  The franchise started with a 1978 Tv show created by Glen A. Larson, followed by a sequel Tv series, a line of book adaptations, original novels, comic books and video games. A reimagined miniseries developed byRonald D. Moore and David Elck  aired in 2003, continuing with are regular tv series  aired from 2004 to 2009 and a prequel series  to be aired in 2010.

All of the Battlestar Galactica productions share the same premise: In a distant part of the universe, a civilization of humans lives on a series of planets known as the Twelve Colonies . In the past, the Colonies have been at war with a cybernetic race known as the Cylons . With the help of a human named Baltar, the Cylons launch a sudden ambush  on the Colonies, laying waste to the planets and devastating their populations. The human survivors flee into space aboard any spacecraft they can reach. Of all the Colonial Fleet, the Battlestar Galactica  appears to be the only military capital ship that survived the attack. Under the leadership of famed military leader Commander Adama , the Battlestar Galactica and its crew take up the task of leading the small fugitive fleet of survivors into space in search of a fabled refuge known as Earth (source Wikipedia).

Making BSG diaries may sound obsessive. It may even sound crazy, but i dont care. There are only few episodes left and endless nights of watching BSG on my laptop are gone. Lets say it helps me to deal with this fact :-). And if you haveng watch it yet. Do it and be prepared for these endless nights!


My favorite Cylon  Character Boomer (Athena, Sharon)

Cylon Raider

 

All this has happened before

and it will happen again

All corners of the diary cut into specific shape used on the books, pictures, newspapers etc. in Battlestar Galactica show.

 

Posted by: Deaf Messanger

Bike Diaries

Tuesday, July 28, 2009

Some bike diaries i made about a week ago. I sold all of them on the Fluff fest here in Czech. I was afraid people wont like them coz they are so heavy, but i underestimated "these people". I think they  would even bought the diary with the whole fixie  glued on it :-). Guess they would dumped the diary and ride the bike or maybe they wouldnt really dumped it, but ride the fixie and  kept the diary to write in it later. I have  to make one to find out.Posted by: Deaf Messanger