Custom notebooks for NOOMI RAPACE / Child 44

Tuesday, June 09, 2015

We were asked by Noomi Rapace (The Girl with the Dragon Tattoo, Prometheus, Sherlock Holmes: A Game of Shadows ...) to make 35 notebooks so she can give them as a personal gift to the people she was close to during the shooting of the movie CHILD 44. Feels good to know that Her, Tom Hardy, Gary Oldman, Daniel Espinosa.... gonna have our notebooks.

Big thanks to 44" Print for printing all the photos for these notebooks.
You can see more pictures in "custom notebooks album" on our website: http://www.deafmessanger.com/customs/detail/19/Notebooks-for-NOOMI-RAPACE-CHILD-44
Když se v Praze natáčel film CHILD 44 oslovila nás švédská herečka Noomi Rapace a objednala si od nás zakázkové deníky. Ty věnovala blízkým lidem z natáčení. Musíme přiznat, že nám lichotí, že je teď mají herci takového formátu jako Tom Hardy, Gary Oldman, Daniel Espinosa, Vincent Cassel...
Více fotografií najdete u nás na webu: http://www.deafmessanger.com/customs/detail/19/Notebooks-for-NOOMI-RAPACE-CHILD-44
Speciální díky klukům z 44 print za tisk fotografiím, které jsme do deníků vložili.

Posted by: Deaf Messanger

Farma Naděje

Thursday, May 21, 2015

Téměř 15 let jsem veganem a je mi ctí podpořit připravovaný projekt Farma Naděje. Farma naděje poskytuje útočistě pro tzv. hospodářská zvířata, která byla zachráněna z nevyhovujících podmínek. Tenhle obraz bude vystavován spolu s díly dalších autorů a všechny peníze budou použity právě na zmiňovaný projekt. Je mi jasné, že velryma není hospodářským zvířetem. Přesto jsem ji zvolil jako symbol boje proti  krutému a nespravedlivému zacházení vůči zvířatům. Zatím není známý termín výstavy, ale určitě jej zde uveřejníme.


Being a vegan for almost 15 years, it felt as a necessity to answer the call and make something that could support the animals in need. This is a piece I made for an exhibition that will sell art from various artists and all the money will go to this amazing farm sanctuary project in Czech Republic. „…“ farm sanctuary will take care of animals such as pigs, cows, sheep and hens that were saved from the horrible environment of the meat and dairy industry. I know a whale is not a farm animal but it stands as a symbol for the fight against injustice committed on innocent animals.

Za nápadem a realizací výstavy stojí tahle milá holka Bára. Respekt jejímu úsilí.

 

Posted by: Deaf Messanger

Notebooks for MONO.

Wednesday, May 13, 2015

We love to make custom notebooks and postcards and it was an honor to make those for this amazing japanese band MONO.The notebooks were available at their merch table during their one month long european tour.

Making of video: https://www.youtube.com/watch?v=HkkRHymylDw

https://www.youtube.com/watch?v=HkkRHymylDw

Posted by: Deaf Messanger

Mel B

Wednesday, January 14, 2015

I was 16 years old when I saw their video “Wannabe". Of course I couldn’t admit that I liked them because I wanted to be seen as a guy who doesn’t give a f++k about their cheesy pop music. Well, I can admit it now. That song was cheesy but I loved it nonetheless. When we found these old postcards with the Spice Girls, I was wondering which one my favorite was. It was Mel B - Scary Spice! Which one was yours? Victoria, Mel B, Emma, Mel C or Geri? And don’t try to pretend you don’t know them. We know you do! Of course we don’t want to be greedy and keep the cards for ourselves, so we will place them in the notebooks for you.

Posted by: Deaf Messanger